Zvolte si oblast:

Cirk-UFF 2015

oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace
oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace

Vydáno

Projekt
KrajKrálovehradecký kraj
Název programuCZ06 - Kultura
Název programové oblasti

Kulturní dědictví a současné umění - Programová oblast č. 17

Název projektuCirk-UFF 2015
Internetové stránky projektu

http://www.cirkuff.cz/

Příjemce

Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas

http://uffo.cz/

Partner

Cirkus Xanti

Popis projektu

Festival Cirk-UFF vznikl v r. 2011. Hlavním důvodem jeho vzniku bylo a stále je - obohacování života obyvatel (nejen) regionu Trutnovska, posilování tolerance skrze silný um. zážitek. Cirkus se stal ideální volbou - je divácky atraktivní a při tom se jedná o umělecky vysoce hodnotný žánr. Cirk-UFF má od svého počátku velký sociální rozměr a dopad je hmatatelný.

Z konzervativního města Trutnov se stává kosmopolitní metropole, vznikají zde špičková představení tvořená performery z celého světa. Do procesu jsou zapojovány různé skupiny – profesionálové, místní zájemci, děti, romská komunita. Festival nabízí příležitost zapojit se a eliminovat sociální problémy obyvatelstva už v jejich zárodku, právě díky jejich společnému zájmu a činnosti.

Během 5 let se stal Cirk-UFF významnou událostí v mezinárodním měřítku. Proto bychom rádi vykročili 5.rokem existence festivalu ještě dalším směrem a také posílili dramaturgickou linku festivalu. Rádi bychom festival v roce 2015 zaměřili na severský circus.
Jednou z hlavních událostí bude společná spolupráce mezi českými a norskými uměleckými teamy.

Hlavním bodem programu tzv. Norské sekce bude uvedení představení partnera – Cirkusu Xanti (CX) – Pluto Crazy. Toto představení bude představeno celkem 2x v hlavní večerní části programu festivalu CIRK=UFF 2015. Další důležitou součástí festival a také česko norské spolupráce bude čtyřdenní režijní workshop/laboratoř pro umělce vedený Sverrem Waagem (CX) a Rosťou Novákem (C. La Putyka). Výstupem bude společné představení Cometa 45 615 uvedené po skončení workshopu v rámci večerního programu festivalu.

Právě tyto dvě aktivity tvoří hlavní program česko norské sekce festival CIRK=UFF 2015 a právě náklady na realizaci této sekce jsou součástí ropočtu projektu CIRK-UFF 2015/ norská sekce.CX má mnoho mezinárodních zkušeností a ty jsou pro nás velice cenné. Pakliže ve výchozím stavu projektu hovoříme o garancích realizace projektu v určitých kvalitách, pak jsme si jisti, že Cirkus Xanti a Cirk-UFF mohou tyto kvality garantovat. Součástí programu festival CIRK-UFF 2015 budou i shows z dalších severských zemí - např. The land of the happy/ Sirkus Aikamoinen (FI), Camping Delight/TinCanCompany (DK) či Water on Mars (SWE, USA), a dále také z ČR (Cirk La Putyka, DaeMen, aj.). Cirkusové produkce budou probíhat jak v prostorách UFFa, na veřejných prostranstvích města Trutnov, tak v cirkusovém stanu před Uffem..

Dojde tedy k rozšíření povědomí o cirkusovém umění mezi opravdu všechny vrstvy obyvatelstva města Trutnov. Díky mezinárodnímu věhlasu, který si festival získat za svého fungování, se město Trutnov stane cílovou destinací pro mnoho diváků z celé ČR I z okolních států Evropy. Tím je samotný Cirk-UFF v souladu s cílem projektu – prezentace a zpřístupnění současného umění široké veřejnosti – všechna pouliční představení (včetně špičkových) jsou zdarma.

Důležitou funkcí CIRK-UFFU je kromě lepšího poznání umělců a uměleckých směrů severských cirkusů také to, že se toto setkání, jak doufáme, stane základem pro širší budoucí spolupráci těchto zemí, jež zásadně obohatí žánr nového cirkusu, jehož centrum je nyní ve Francii, a které se, pevně věříme, i díky této události, rozšíří. CX i další soubory z těchto evropských circusů by rády spolupracovali s Cirk-UFFem i dalšími českými institucemi i v budoucnu, protocircusu o otevření těchto možností vidíme jako velmi potřebnou. ČR disponuje skvělými prostory pro nový circus (Uffo, Jatka, Gong), jež může nabídnout severským partnerům do budoucna k využití. Podstatné v tomto jsou právě společné historické kořeny, ale i porozumění v oblasti um. přístupu či třeba podobný humor. Cirk-UFF 2015 by tedy měl být také platformou pro současný cirkus z evropských oblasti SEVER-STŘED, ale take VÝCHOD, BALT.

Schválený grant

994 000 CZK

Doba realizace projektuDatum zahájení: 19.5.2015, Datum ukončení: 30.4.2016