Jedním z nejzajímavějších a zároveň nejpřínosnějších projektů druhého období Fondů EHP a Norska v České republice byl projekt Ministerstva spravedlnosti „Zavedení videokonferencí v resortu justice“. V České republice v posledních letech probíhá digitalizace státní správy a také přímo elektronizace justice a s tím spojené zlepšování technického vybavení soudů a státních zastupitelství. Fondy EHP a Norska poskytly prostor pro možnost podpory dalších témat a kromě projektů zaměřujících se na budování kapacit přímo ve věznicích podpořily prostřednictvím Programu Justice také tento inovativní způsob komunikace v resortu spravedlnosti.
Při hledání dalších zajímavých projektů z minulých období Fondů EHP a Norska jsme se tentokrát zaměřili na oblast životního prostředí a vybrali jsme velmi zajímavý projekt s názvem Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000 (podpořený v rámci otevřené výzvy Programu CZ02 – Biodiverzita, monitoring a změna klimatu), který realizovala nezisková organizace Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s řadou institucí v roli partnerů z České republiky. Jednalo se v mnoha ohledech o velmi inovativní projekt efektivně propojující činnost dobrovolníků a neziskového sektoru na jedné straně se státní sférou a vědeckými pracovišti půdy akademické na straně druhé. Pojďme se tedy seznámit s projektem, který získal velmi pozitivní ohlasy jak mezi odbornou, tak laickou veřejností.
Jednou z nejvíce kontinuálně podporovaných prioritních oblastí Fondů EHP a Norska je bezesporu oblast vědy a výzkumu. Ve druhém období Fondů se stal výzkumný program co do výše svého rozpočtu jedním z největších, a mohl tak významně přispět k růstu vědecko-výzkumné spolupráce mezi vědeckými týmy a institucemi z České republiky a Norska v rámci projektů základního a aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.
V Ústeckém kraji se kousek od Úštěku rozkládá obec Konojedy. Tato vesnice, kde žije jen asi stovka stálých obyvatel, skrývá nečekaný architektonický a historický skvost. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se monumentálně tyčí nad obcí na skalnaté vyvýšenině. Tato barokní památka, kterou nechal vystavět jako díky za uzdravení svého syna František Karel Swéerts-Sporck v letech 1748-52, však byla odsouzena k pomalému zániku. Kostel byl totiž ve 2. polovině 20. století necitlivě využíván armádou a opakované odstřely v nedalekém kamenolomu způsobily porušení statiky. Od 80. let byl kostel vystěhován a opakovaně vykraden a postupně chátral.
Na naší cestě po úspěšných projektech jsme tentokrát zavítali do organizace TEREZA, která byla jedním z příjemců grantu v minulém období Fondů EHP a Norska. Možná jste se s ní již někde setkali. Není to totiž žádný nováček a v oblasti environmentální výchovy působí v České republice už 40 let. Organizace začínala se svými aktivitami zaměřenými na práci s domácími zvířaty a praktickou ochranu části Prokopského údolí v Praze. Činnost organizace se postupně neuvěřitelně rozrostla, a to nejen v oblasti ochrany životního prostředí. Dnes TEREZA vzdělává téměř 100 000 dětí ročně, spolupracuje s více než 800 školami a 5000 učiteli a do svých aktivit také samozřejmě zapojuje rodiče. Organizace je dnes aktivní nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni a její činnost získala již několik mezinárodních ocenění.
V malé obci Koleč se skrývá pozoruhodná stavba - zámek Koleč. Toto drobné šlechtické sídlo bylo z důvodu dlouhodobého nevyhovujícího stavu blízko vyškrtnutí ze státního seznamu kulturních památek a kompletního zbourání. Díky značnému úsilí a zájmu několika místních patriotů se podařilo zámek nejenom zachránit a z části zrekonstruovat, ale vybudovat zde také unikátní muzeum včelařství, které má v Kolči dlouhodobou tradici.
V rámci našeho seriálu o úspěšných projektech z minulých období Fondů EHP a Norska bychom vám tentokrát rádi blíže představili projekt podpořený z Norských fondů v rámci Programu Dejme (že)nám šanci. Jedná se o projekt s názvem „První pomoc osobám ohroženým/postiženým (domácím) násilím“. Projekt vedla v České republice jedna z nejdéle působících nestátních neziskových organizací Bílý kruh bezpečí (dále jen BKB), který se dlouhodobě zabývá pomocí obětem trestných činů a domácího násilí a poskytuje jim odbornou a bezplatnou pomoc. Shodou okolností jsme Bílý kruh bezpečí navštívili 4. září, tedy přesně v den jeho 28. výročí vzniku.
Ne každá střední škola se může pochlubit tolika mezinárodními projekty a spoluprací se zahraničními školami, jako právě Gymnázium Teplice. Díky zájmu a nadšení zaměstnanců i studentů, se to této škole daří již dlouhodobě. Do Fondů EHP a Norska se tato škola zapojila již před téměř 13 lety.
Lidé se schizofrenií nebo depresí nejsou nebezpeční a není důvod se jim vyhýbat. Jejich chování se ale může někomu zdát zvláštní a jejich život je mnohdy těžší kvůli předsudkům. Dopady duševních onemocnění na život člověka i jeho blízkého okolí ukazují komiksy, které připravili zástupci FOKUS České Budějovice v partnerství s FOKUS Tábor v minulém období Fondů EHP a Norska. Aby zvýšili znalosti o tématu, zpracovali reálné příběhy svých klientů.
Projekt byl zaměřen na problematiku záchytu CO2 ze spalin na vápenatých sorbentech za vysokých teplot. Jedná se o moderní technologii dekarbonatace spalin, která je v současné době vyvíjena na několika špičkových výzkumných pracovištích ve světě. Výzkumný tým projektu tvořený pracovníky Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha, Fakulty strojní ČVUT v Praze a ÚJV Řež, a.s. tak úspěšně rozšířil počet výzkumných týmů pracujících na této problematice.