Projektu revitalizace barokní sýpky Lemberk se dostalo uznání prezidenta České republiky Petra Pavla. Setkání se konalo ve středu 17. července v Lánech a pro realizátory projektu bylo ctí představit výsledek prací osobně panu prezidentovi a první dámě.
Kampaň #OurStories přináší příběhy napříč různými oblastmi podpory Fondů EHP a Norska. Pojďte se podívat, co zajímavého se díky Fondům podařilo realizovat ve 3. programovém období (2014-2021) v České republice.
V Mladějovické tvrzi, nacházející se na pomezí strakonického a píseckého okresu, se setkává historie s moderní kulturou a kreativitou. Tvrz postavená v roce 1467 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, kterou mají na svědomí manželé Durychovi. Ti se v roce 2009 rozhodli zchátralou památku zachránit a proměnit ji v živé kulturní centrum.
Muzeum romské kultury otevřelo Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Tento vzácný okamžik historického uznání je výsledkem podpory ze strany Fondu EHP a Norska. Je projevem úcty k minulosti a zároveň nese naději do budoucnosti. Otevření tohoto památníku představuje zásadní krok směrem k uznání a připomenutí historie romských a sintských komunit, přičemž osvětluje temné kapitoly minulosti.
Proškolení stovek policistů a policistek a dalších profesí pomáhajících obětem domácího a sexualizovaného násilí, semináře pro žactvo a studentstvo jako jeho prevence, čtyři roky spolupráce. Konference Násilí je možné zastavit představila výsledky projektu Úřadu vlády ČR.
Rozšíření multidisciplinárního týmu, zkvalitnění ambulantní péče, terapie hrou, moderní terapeutické a edukační aktivity, vybudování a vybavení dvou unikátních terapeutických zahrad nebo posílení informovanosti rodičů, tak vypadá další rozšíření psychiatrické péče o mladistvé, ke kterému přistoupila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze v rámci projektu „Edukačně terapeutické centrum VFN“ na Psychiatricé klinice. Projekt pro adolescenty za více než 14,5 milionu korun je financován z Fondů EHP 2014-2021.
Intervenční programy pro odsouzené: V Tereziánském sále Břevnovského kláštera se 15. dubna 2024 za přítomnosti zástupců Velvyslanectví norského království v Praze, ředitelství norské nápravné služby, Ministerstva spravedlnosti ČR, Ministerstva financí ČR, vedení Vězeňské služby ČR a zapojených věznic, garantů, lektorů a odborné veřejnosti uskutečnila slavnostní závěrečná konference projektu Snižování rizik odsouzených prostřednictvím intervenčních programů.
Ve čtvrtek 14. března 2024 byly představeny významné inovační pokroky v oblasti řečových technologií, přičemž za ním stojí tým českých a norských odborníků. Tento úspěch byl prezentován na tiskové konferenci v norském Trondheimu s online přenosem. Jedná se o úspěšné dokončení mezinárodního partnerství mezi NEWTON Technologies, Technickou univerzitou v Liberci (TUL) a Norskou univerzitou vědy a techniky v Trondheimu (NTNU).
Onemocnění demencí zásadně mění život nemocného člověka i jeho blízkých. Podpora rodiny, stabilní zázemí a využití profesionálních služeb umožňují nemocnému prožívat jeho život co nejkvalitněji. Charita Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity spolu s partnery uskutečnili projekt zaměřený šíření informací o životě s demencí a podporu neformálních pečovatelů.
Projekt Hlava v pohodě byl 31. 12. 2023 ukončen. Vznikl v květnu 2021 proto, že v souvislosti s covidovou izolovaností dětí a dospívajících se začalo ukazovat, že jejich duševní zdraví není v dobré kondici. Vzdělávací centrum Turnov se zaměřilo na děti a dospívající ve věku 11–16 let, pedagogické pracovníky, rodiče dětí a komunitu obecně. Cílem byla podpora duševního zdraví, osvěta a prevence.