Zvolte si oblast:

Synapse 2015

oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace
oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace

Vydáno

Projekt
KrajHlavní město Praha
Název programuCZ06 - Kultura
Název programové oblasti

Kulturní dědictví a současné umění - Programová oblast č. 17

Název projektuSynapse 2015
Internetové stránky projektu

http://www.meetfactory.cz/cs/synapse

Příjemce

MeetFactory o.p.s.

http://www.meetfactory.cz/cs/

Partner

Stiftelsen Insomnia

Popis projektu

Synapse je projektem vzájemné výměny mezi norskou a českou uměleckou obcí – výměny kulturní a výměny zkušeností – iniciované festivalem Insomnia v Tromso v Norsku na straně jedné a centrem pro živou kulturu MeetFactory v Praze na straně druhé.

Název „Synapse“, které je univerzální pro český i norský jazyk (píše i vyslovuje se v obou jazycích stejně), pochází původně z biologie - představuje spojení mezi neurony, přes které si nervové buňky přenášejí informace. V přenesení jde o navázání spojení a přenos informací mezi dvěma blízkými kulturami – projekt Synapse je víc než „jen“ bilaterální výměna umělců. Jde o zasazení umělců do kontextu prostředí, kde budou prezentovat své umění, navázání kontaktu s lokální scénou a výměna zkušeností, a samozřejmě o představení a zprostředkování současného umění a kultury širokému spektru divácké obce z obou partnerských zemí.

Společná iniciativa Synapse je primárně platformou pro prezentaci současné elektronické a alternativní hudby. Za cíl si klade přívést to nejlepší ze současné norské hudby do ČR a prezentovat to nejlepší z české současné hudební scény v rámci festivalu Insomnia v Tromso.

Projekt se však neomezuje pouze na hudební složku. Obě žádající organizace mají společné zázemí v oblasti současné elektronické hudby, ale i současného vizuálního umění a dlouhodobě spolupracují – Insomnia i MeetFactory jsou členy sítí ICAS a ECAS (International Cities of Advanced Sound / European Cities of Advanced Sound), které propojuje cca 50 organizací (40 v Evropě a 10 v severní a jižní Americe) pořádající akce nebo festivaly současné hudby (elektronická, experimentální, nezávislá scéna apod.) a podporují rozvoj svých domácích scén v této oblasti. Zároveň se Insomnia i MeetFactory pohybují v oblasti přesahů street artu a současného vizuálního umění - MeetFactory od roku 2010 provozuje Galerii Zeď.

Vrámci společné iniciativy Synapse plánujeme realizovat 7 aktivit, které mezi Norskem a Českou republikou poběží obousměrně. Účast českých a evropských umělců a odborníků, produkce a prezentace nově vytvořeného společného díla rezidenčních umělců v Norsku se uskuteční na výročním Insomnia festivalu v říjnu 2015, zatímco výstupy norských a evropských umělců a odborníků v České Republice budou součástí programů tří po sobě jdoucích akcí, tzv. Veřejných domů v MeetFactory v letech 2015 a 2016 (září a prosinec 2015, duben 2016). Veřejné domy jsou akce pořádané společně všemi čtyřmi dramatugiemi MeetFactory (divadlo, galerie, rezidenční program, hudba) a slouží jako pravidelná platforma pro umělecká vystoupení všech žánrů a zejména jejich prolínání.

Vstupné je zdarma nebo dobrovolné, a akce je určena divákům z Prahy i celé České republiky.

Schválený grant

2 856 847 CZK

Doba realizace projektuDatum zahájení: 7.5.2015, Datum ukončení: 30.4.2016