Zvolte si oblast:

2023

Aktuality programu Kultura pro rok 2023.

ilustrace

Vydáno

Arnoldova vila se po dvou letech otevře návštěvníkům

Téměř po dvou letech byla dokončena památková obnova Arnoldovy vily. Ve čtvrtek 14. prosince 2023 se konalo slavnostní otevření a závěrečná konference, která představila průběh památkové obnovy a budoucí využití vily.

Vydáno

Přehlídka Divadla NIE v Paláci Akropolis

Palác Akropolis chystá přehlídku tvorby světově uznávanéhoDivadla NIE. Inscenace otevřou citlivá témata jako sebevražda, kindertransport a uprchlictví.

Vydáno

Program Kultura - evaluační zpráva

Nezávislá evaluace je nedílnou součástí projektového cyklu. První vydaná evaluační zpráva hodnotí Program CZ-Kultura.

Vydáno

Zikmundova vila se zapojí do Dnů architektury ve Zlíně

Mezi místa, která bude možné navštívit v rámci Dnů architektury, se poprvé zařadí i vila legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda. Deset dnů trvající výstavu k architektuře – Příběh Zikmundovy vily, doplní v neděli 1. října komentovaná prohlídka zahrady s architektem Petrem Všetečkou. 

Vydáno

Lesní sympozium vyzývá ke zvědavosti za hranicí lidského myšlení. Více-než-lidská zvědavost propojí vědu, umění a ekologii

Paměť, kreativitu, zvířecí a lidský mozek - tato témata bude zkoumat letošní ročník sympozia Více-než-lidská zvědavost. Projekt na pomezí vědy, umění a péče o krajinu se odehraje na konci července na lesním a lučním pozemku v Orlických horách. Jádrem programu pod širým nebem budou přednášky, workshopy, umělecké performance, ale také kino a koncerty.

Vydáno

Revitalizace zámku Pětipsy pokračuje

Kousek na jih od Chomutova leží obec Pětipsy. A v ní byl zámek. Dnes spíše ruina zámku – i když věci se mění k lepšímu, jak se přesvědčili vrchní ředitelé ministerstva kultury a financí. Je zde totiž realizován projekt na revitalizaci zámku z programu Kultura, financovaný Fondy EHP 2014 – 2021.

Vydáno

Platform for Singing: Koncert Kühnova smíšeného sboru

Dne 3. 5. 2023 se uskutečnil koncert Koncert Kühnova smíšeného sboru, a to v rámci projektu Platform for Singing. Kromě Kühnova smíšeného sboru vystoupil sbor Kosáčci, sbor ZŠ Modrá škola a další umělci. 

Vydáno

Centrum české dětské knihy

Centrum české dětské knihy (CČDK) podporuje uměleckou tvorbu dětí a dětské čtenářství. V rámci svých aktivit pořádá celou řadu workshopů, seminářů, výstav i akcí pro dospělé publikum. Podívejte se, na jaké workhopy s umělci se můžete v nejbližší době přihlásit.

Vydáno

Multifunkční prostor ArtHub se otevírá s kulturní památkou Krenovka v rámci festivalu Open House Praha

Po více než roční rekonstrukci se na Krenovce otevírá i poslední z prostor určených široké veřejnosti - multifunkční sál zvaný ArtHub. Jeho představení proběhne během festivalu Open House Praha, jehož se Krenovka účastní. O víkendu 20. a 21. 5. bude zpřístupněn nejen ArtHub, ale i umělecké ateliéry Inkubátoru Krenovka či část sklepů.

Vydáno

CIRKUS BASE přinese vydatný program v podobě novocirkusových představení i workshopů

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus pořádá v Praze a Chomutově kulturně-vzdělávací projekt Cirkus BASE, který nabídne program dětem i dospělým. Podobně jako v Chomutově si i pražští návštěvníci vyzkouší na vlastní kůži disciplíny nového cirkusu jako žonglování, akrobacii, provazochodectví, parkour a zajdou se podívat na žánrová představení. Pod širým nebem vyroste na Ladronce cirkusová vesnička se čtyřmi šapitó a hned úvod naservíruje divákům dvě novinky v podobě rodinné kuchařské show Teacrobat souboru Cirko Hopley a pohybovou klaunerii J.O.E. souboru Johhny & Jenny. Na večerní program naváže španělský soubor Kolektiv Lapso Cirk, který mohli diváci vidět na jednom z ročníků festivalu Cirkopolis. Celý festival odstartuje oblíbeným workshopem FotrCIRK určený tatínkům a dětem. Dva týdny oslav nového cirkusu se uskuteční od 20. května do 2. června. Vstupné je na vybrané workshopy a představení dobrovolné.

Vydáno

Norské fotografie inspirují český jazz v dosud největším projektu Concept Art Orchestra

Sedm osobností české hudební scény vytváří ve spolupráci s ikonickým norským skladatelem Helge Sundem více než hodinový proud živé hudby, obrazu a světel s názvem Music for Lights & Shadows. Konzistentní série kratších kompozic vychází z působivých snímků norských fotografů. O interpretaci se v říjnu postará atypicky obsazený Concept Art Orchestra, pod jehož hlavičkou zároveň celý projekt vzniká.

Vydáno

Chomutovský Cirkus BASE uvede 14 představení a 13 workshopů nového cirkusu

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus pořádá v Chomutově kulturně-vzdělávací projekt Cirkus BASE. Jeho návštěvníci si na vlastní kůži budou moci vyzkoušet disciplíny nového cirkusu jako žonglování, akrobacii, provazochodectví, parkour nebo se na ně zajdou podívat naživo na žánrová představení. Pod širým nebem vyroste na hřišti u Městského parku cirkusová vesnička se třemi šapitó a divákům mimo jiné naservíruje premiéru rodinného kuchařského představení Teacrobat souboru Cirko Hopley. Program Cirkusu BASE odstartuje ostřílené žonglérské duo Bratři v tricku pohybovou humoreskou Plovárna, na kterou naváže ohnivá performance Recombination předních českých umělců Blackout Paradox. Od 5. do 13. května zažije Chomutov 14 představení a 13 vedených workshopů. 

Vydáno

Všechny podoby nového cirkusu ožijí v Praze a Chomutově na Cirkus BASE

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus BASE. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.

Vydáno

Zikmundovu vilu navštívil velvyslanec Norského království

Zástupci Nadačního fondu Zikmundova vila přivítali v pondělí 9. ledna v prostorách vily velvyslance Norského království Victora Conrada Rønneberga. Při své pracovní cestě do Zlína si nejen prohlédl dům, kde žil cestovatel Miroslav Zikmund, ale rovněž se zajímal o probíhající spolupráci s norským Muzeem Kon-Tiki a aktivity realizované s přispěním Fondů EHP a Norska.