Zvolte si oblast:

Centrum české dětské knihy

oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace
oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace

Vydáno

Centrum české dětské knihy (CČDK), které je projektem spolku Knižní stezka k dětem, jsme otevřeli v září 2022 na Jánském vršku 5 v Praze 1. V rámci svých aktivit podporuje uměleckou tvorbu dětí a dětské čtenářství. Mezi aktivity Centra patří rovněž workshopy, semináře, výstavy a akce pro dospělé publikum. Podívejte se, na jaké workhopy s umělci se můžete v nejbližší době přihlásit.

V bývalém Československu byl v roce 1987 založen za účelem podpory umělecké knihy pro děti a rozvíjení jejich tvorby Dům umění BIBIANA v Bratislavě, který pracoval s dětskou knihou a uměleckými ilustracemi (mj. v rámci BIB – Bienále ilustrací Bratislava) v obou zemích. Po rozpadu Československa zůstala BIBIANA aktivní pouze na Slovensku. U zrodu myšlenky ustavit v České republice novou instituci po bratislavském vzoru byla v 90. letech zakladatelka spolku Knižní stezky k dětem a nakladatelka Ivana Pecháčková (Meander) a Vít Herman, který založil jeden z prvních webů literatury pro děti Čítárny.cz.

Nicméně teprve v roce 2022 se tento nápad mohl realizovat i díky Fondům EHP. Posláním nově vzniklého Centra české dětské knihy je podpora čtenářství a gramotnosti (včetně šíření kvalitní dětské literatury prostřednictvím katalogu Nejlepší knihy dětem, do něhož jsou expertní komisí každoročně vybírány nejkvalitnější dětské tituly oceněné Zlatou stuhou, Magnesií literou, White Raven Award aj.), ale zejména podpora umělecké činnosti dětí.

Po návštěvě Norského institutu dětské knihy – Norsk barnebokinstitutt, který vznikl rovněž v 80. letech minulého století díky dvoučlennému týmu v malém suterénním prostoru a který dnes čítá ke dvacítce zaměstnanců a sídlí v Národní knihovně v Oslu, jsme se ujistili v tom, že není třeba začínat ve velkém a vykonávat okamžitě desítky činností. Naopak je praktické, když v novém projektu budeme postupovat krůček po krůčku a dostávat se do všech potřebných koutů literatury a umění pro děti,“ říká Jakub Pavlovský, nový předseda spolku a výkonný ředitel CČDK.

Součástí aktivit Centra české dětské knihy jsou například dílny psaní a ilustrace pro děti i dospělé, výstavy, křty a další činnosti podporující zejména dětské čtenářství. Na základě uspořádaných dílen vznikne kromě jiného nová strategie pro práci s dětským publikem. CČDK je sice projektem spolku Knižní stezka k dětem, přesto nepůjde pouze o prezentaci vlastní tvorby, do aktivit se zapojí i ostatní česká nakladatelství zabývající se kvalitní tvorbou pro děti. „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zájemcům nabídnout prostor Centra bezplatně, aby tam mohli pořádat vlastní dílny, křty nebo besedy,“ dodává Pavlovský.

Máte rozepsanou knížku určenou dětským čtenářům? Chcete ilustrovat knížky pro děti? Přemýšlíte o tom, že začnete psát? Nebo už jste něco vydali a chcete jen načerpat novou inspiraci? Připojte se na jeden ze série 24 diskusních večerů určených všem zájemcům o kouzelný svět příběhů a obrázků pro děti.

Pozvánka na workshopy s umělci: Pozvánka-workshopy s umělci (.PDF, 1695 kB)

Autorem vizuálu Centra české dětské knihy je Daniel Rerko.

Zdroj + foto: https://www.ccdk.cz/