Za posledních deset let došlo k výraznému posunu vnímání a citlivosti mladé generace vůči různým menšinám žijícím v ČR. Potvrdil to výzkum agentury Median, který si od roku 2014 nechává opakovaně zpracovávat vládní kampaň HateFree Culture. Podle výsledků posledního šetření z roku 2023 došlo k největším změnám v postojích vůči Romům, výzkum se však zaměřuje i na vnímání Vietnamců, Rusů, Ukrajinců, muslimů, queer lidí a osob bez přístřeší. Zároveň ukazuje, že mladí méně reagují na hoaxy, mají nižší pochopení pro rasistické vtipy a vnímají pozitivně lidská práva menšin.
25. listopad je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách. Jednou z klíčových iniciativ spojených s tímto dnem je akce Orange the World. K té se v České republice připojují i Norské fondy, pro které je násilí páchané na ženách důležitým tématem.
Vychází série podcastů mapující životy těch, kterým v roce 2011 do života zasáhly teroristické útoky v Norsku.
Violence OFF a Zastav násilí - dva projekty, které se zaměřují na práci s pachateli domácího násilí. Každý trochu jinak.
Audiodokument „Nech si uříznout hlavu. Jestli chceš.“ byl oceněný porotou Prix Bohemia Radio jako třetí nejlepší dokument roku 2023. Poslechnout si ho můžete na všech podcastových aplikacích v rámci doku-podcastu Exteriéry, který je součástí projektu "Místo pro všechny – budování prostoru pro vzájemné soužití".
Muzeum romské kultury vybralo stavební společnost, jenž zrekonstruuje vilu pro nově vznikající Centrum Romů a Sintů v Praze. Dne 12. 9. 2023 byly prostory předány a v následujících dnech započnou stavební práce. Rekonstrukce by měla být dokončena v srpnu příštího roku.
Odborná konference představila komunitní práci jako účinný nástroj sociálního začleňování. Vyvrcholil tak projekt Romští lidři - hybatelé změny, jehož výsledkem je mimo jiné vznik regionální platformy Feder drom.
Projekty "Všichni společně" a "Motivace ke vzdělávání od školky až po střední – podpora dětí i rodičů" pomáhají zmenšovat propast mezi Romy a majoritní společností.
Výbor pro sociální politiku ve spolupráci s organizací Amnesty International a spolkem Konsent na půdě Senátu dnes uspořádali kulatý stůl na téma „Možné varianty definice trestného činu znásilnění“. Účastníkům a účastnicím byly prezentovány jak zahraniční varianty trestného činu znásilnění, tak úskalí českého právního řádu a co by mělo být zváženo při vytváření nové definice v České republice.
Dobrá Voda u Českých Budějovic – Fara v Dobré Vodě u Českých Budějovic získala nové poslání. Stala se sídlem Centra Agáta, které poskytuje odbornou komplexní péči celé rodině ohrožené domácím a genderově podmíněným násilím. Jeho provozovatelem je Diecézní charita České Budějovice. Na jeho vybudování a provoz získala dotaci dvanáct a půl milionu korun z Norských fondů. Centrum své služby poskytuje zdarma.