Původci násilí v nás často vzbuzují odpor a jen málokdo má chuť přemýšlet nad tím, co se za jejich chováním skrývá. Co když ale nejde o dospělého, ale o dospívajícího kluka s těžkým životem, který neví, co si se sebou počít? A co když za jeho násilím nestojí chladná vypočítavost, ale zmatek, bolest a nezvládnuté emoce?
Ministerstvo financí - Zprostředkovatel programů vydává aktualizovaný Pokyn pro žadatele a konečné příjemce v rámci programů Spravedlnost, Lidská práva, Řádná správa věcí veřejných a Zdraví, který je platný od 15. 5. 2024.
Specializované centrum PORT, první svého druhu v České republice, poskytlo za první rok svého fungování podporu a odbornou pomoc 1 037 klientkám a klientům, kteří se stali oběťmi sexuálního či domácího násilí.
Ministerstvo financí, Zprostředkovatel programu Lidská práva, začleňování Romů a domácí a genderově podmíněné násilí, vyhlašuje dne 15. 5. 2024 ve 12:00 hod. výzvu BALP1 k předkládání žádostí o grant na financování bilaterálních iniciativ z Fondu pro bilaterální vztahy na programové úrovni financovaného z Norských fondů 2014 - 2021.
Proškolení stovek policistů a policistek a dalších profesí pomáhajících obětem domácího a sexualizovaného násilí, semináře pro žactvo a studentstvo jako jeho prevence, čtyři roky spolupráce. Konference Násilí je možné zastavit představila výsledky projektu Úřadu vlády ČR.
Projekt Hlava v pohodě byl 31. 12. 2023 ukončen. Vznikl v květnu 2021 proto, že v souvislosti s covidovou izolovaností dětí a dospívajících se začalo ukazovat, že jejich duševní zdraví není v dobré kondici. Vzdělávací centrum Turnov se zaměřilo na děti a dospívající ve věku 11–16 let, pedagogické pracovníky, rodiče dětí a komunitu obecně. Cílem byla podpora duševního zdraví, osvěta a prevence.
Kvalitní sexuální výchova může fungovat jako prevence znásilnění. Sexuální a vztahová výchova je jednou z oblastí, kterou mladí lidé ve vzdělávání skutečně oceňují. Nová studie zjistila, že má i zásadní dopad na postoje studujících a může pomoci předcházet sexuálnímu násilí: Konsent vyzývá k systémové změně.
Počet případů domácího násilí meziročně narůstá. Jen v loňském roce policie využila institutu vykázání násilné osoby ze společného obydlí v 679 domácnostech s nezletilými dětmi – to je o 119 případů více než v roce 2022. Vyplývá to ze statistik intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím. Jejich pracovníci navíc upozorňují, že u dětí vystavených domácímu násilí se zvyšuje riziko přenosu násilí. Komunikační kampaň s názvem Kolotoč násilí radí nejen obětem, ale i svědkům či pachatelům násilí, jak pomyslný kolotoč zastavit.
Ombudsman Stanislav Křeček a zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm včera představili, jak se jejich úřad připravuje na případné další rozšiřování působnosti v oblasti ochrany lidských práv.
Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci těchto workshopů vznikly a které nabízí svědectví o tom, jak tyto děti vidí svůj svět, je nyní ke zhlédnutí v pražské 400 ASA Gallery. Výstava s názvem Můj svět trvá od 20. února do 2. března 2024.