Zvolte si oblast:

Aktuality

Aktuality programu Lidská práva.

ilustrace

Vydáno

Mladí lidé do 30 let jsou vůči Romům stále tolerantnější, ukazuje časosběrný výzkum

Za posledních deset let došlo k výraznému posunu vnímání a citlivosti mladé generace vůči různým menšinám žijícím v ČR. Potvrdil to výzkum agentury Median, který si od roku 2014 nechává opakovaně zpracovávat vládní kampaň HateFree Culture. Podle výsledků posledního šetření z roku 2023 došlo k největším změnám v postojích vůči Romům, výzkum se však zaměřuje i na vnímání Vietnamců, Rusů, Ukrajinců, muslimů, queer lidí a osob bez přístřeší. Zároveň ukazuje, že mladí méně reagují na hoaxy, mají nižší pochopení pro rasistické vtipy a vnímají pozitivně lidská práva menšin.

Vydáno

Přežít: Utøya-Oslo

Vychází série podcastů mapující životy těch, kterým v roce 2011 do života zasáhly teroristické útoky v Norsku.

Vydáno

Třetí nejlepší dokument roku 2023 vznikl v rámci projektu Místo pro všechny – budování prostoru pro vzájemné soužití. Cena Prix Bohemia za 3. místo audiodokumentu "Nech si uříznout hlavu. Jestli chceš".

Audiodokument „Nech si uříznout hlavu. Jestli chceš.“ byl oceněný porotou Prix Bohemia Radio jako třetí nejlepší dokument roku 2023. Poslechnout si ho můžete na všech podcastových aplikacích v rámci doku-podcastu Exteriéry, který je součástí projektu "Místo pro všechny – budování prostoru pro vzájemné soužití".

Vydáno

Centrum Romů a Sintů v Praze zná realizátora rekonstrukce svého sídla

Muzeum romské kultury vybralo stavební společnost, jenž zrekonstruuje vilu pro nově vznikající Centrum Romů a Sintů v Praze. Dne 12. 9. 2023 byly prostory předány a v následujících dnech započnou stavební práce. Rekonstrukce by měla být dokončena v srpnu příštího roku.

Vydáno

Komunitní práce - účinná metoda integrace Romů

Odborná konference představila komunitní práci jako účinný nástroj sociálního začleňování. Vyvrcholil tak projekt Romští lidři - hybatelé změny, jehož výsledkem je mimo jiné vznik regionální platformy Feder drom.

Vydáno

Jak by měla vypadat nová definice trestného činu znásilnění? Odborníci představili možné varianty na kulatém stole k tomuto tématu

Výbor pro sociální politiku ve spolupráci s organizací Amnesty International a spolkem Konsent na půdě Senátu dnes uspořádali kulatý stůl na téma „Možné varianty definice trestného činu znásilnění“. Účastníkům a účastnicím byly prezentovány jak zahraniční varianty trestného činu znásilnění, tak úskalí českého právního řádu a co by mělo být zváženo při vytváření nové definice v České republice. 

Vydáno

Centrum Agáta pomáhá obětem domácího a genderově podmíněného násilí

Dobrá Voda u Českých Budějovic – Fara v Dobré Vodě u Českých Budějovic získala nové poslání. Stala se sídlem Centra Agáta, které poskytuje odbornou komplexní péči celé rodině ohrožené domácím a genderově podmíněným násilím. Jeho provozovatelem je Diecézní charita České Budějovice. Na jeho vybudování a provoz získala dotaci dvanáct a půl milionu korun z Norských fondů. Centrum své služby poskytuje zdarma.