Podpora bilaterální spolupráce

Vydáno
Aktualizováno 6. 2. 2020
- Aktualizace formuláře - Liechtenstein partners search form
- Aktualizace textu a kontaktů
- Doplnění odkazů
- Aktualizace formuláře - Norwegian partners search form_Contemporary Art
- Aktualizace textu
- Aktualizace informací
Význam a možnosti spolupráce
Specifickým zájmem Fondů EHP a Norska je posilování bilaterálních vztahů mezi ČR a donorskými státy. Program Kultura díky svému zaměření umožňuje zapojení odborníků, umělců a kulturních aktérů z Islandu, Lichtenštejnska a Norska do plánovaných projektů.
V oblasti nemovitého kulturního dědictví mohou být získávány a uplatňovány zahraniční zkušenosti především v oblasti vhodných postupů obnovy relevantních objektů a jejich následném zpřístupnění a využití. V oblasti movitého kulturního dědictví mezinárodní spolupráce může přispět např. k výměně zkušeností v oblasti řízení a práce s publikem a vzdělávacích aktivit. Rovněž je možné využit značný potenciál pro bilaterální spolupráci v případě restaurátorských a konzervačních činností s vysokým podílem odborné práce.
Na základě zkušeností z minulého programového období bude bilaterální spolupráce v oblasti movitého a nemovitého kulturního dědictví nepovinná, ale je žádoucí u aktivit na podporu výměny informací (např. tvůrčí dílny, odborné kurzy, konference nebo semináře).
V oblasti současného umění bude bilaterální spolupráce zahrnovat především koprodukci, mobilitu umělců, odborné stáže, rezidenční programy, výměnu informací a know-how.
Jak najít vhodného partnera?
Vzhledem k tomu, že bilaterální spolupráce bude dobrovolná, avšak výrazně preferovaná v rámci bodového hodnocení, vyčlenil program prostředky na aktivity, které usnadní nalezení vhodných partnerů z donorských států a přípravu společných projektů.
PROBĚHLÉ AKTIVITY
-
Jednorázová akce - Studijní cesta do Norska – technické kulturní památky (uskutečněna 28-30. 11. 2018 ).
-
Jednorázová akce - Prezentace českého kulturního sektoru (současné umění) potenciálním partnerům z donorských států v Oslo (uskutečněna 14. února 2019).
-
Výzvy na bilaterální setkání za účelem dojednání partnerství s partnery z donorských států a přípravu společných projektů.
Program podpořil 54 individuálních cest do donorských států a potenciálních zahraničních partnerů do ČR za účelem dojednání partnerství a přípravu projektů do výzev vyhlášených v roce 2019. Výzva na bilaterální setkání je otevřena před každou hlavní výzvou programu Kultura v průběhu let 2019 - 2021.
AKTUÁLNÍ MOŽNOSTI PRO HLEDÁNÍ PARTNERSKÉ SPOLUPRÁCE
Databáze slouží pro navázání kontaktů s partnery v donorských státech nebo partnery v České republice a sdružuje zájemce o spolupráci v projektech podpořených Fondy EHP a Norska. Je možné založit vlastní profil, který se v databázi objeví nebo prohlédnout stávající profily.
-
Konzultace potenciálních partnerů
Pro doporučení kontaktů a potenciálních partnerů z Islandu, Lichtenštejnska, Norska i České republiky je možné se obrátit na přímo na zástupce programu Kultura a zástupce donorských států:
Česká republika |
Suzana Jovaševićová Suzana.Jovasevicova@mfcr.cz |
|
Island |
The Icelandic Centre for Research (Rannis) |
|
---|---|---|
Norsko |
Kulturní dědictví
The Norwegian Directorate for Cultural Heritage
|
Současné umění
The Arts Council Norway
|
Velvyslanectví Norského království v Praze
Helena Ganická Helena.Ganicka@mfa.no |
||
Lichtenštejnsko |
EEA Grants Coordinator in the Area of Culture |
TIPY A DOPORUČENÍ
Při oslovení partnera doporučujeme:
- kontaktovat podobnou nebo doplňující organizaci
- jasnou představu co od partnerství očekáváte
- rovnováhu mezi dobře definovaným projektovým záměrem a možností partnera Váš záměr ovlivnit
- dobrý popis vlastních aktivit a oblasti působení
- vyvarovat se rozesílání zdánlivě obecných žádostí o partnerství
Pro dojednání partnerství a spolupráce v projektu, jsou důležité:
- společný cíl a vize
- společné pochopení obsahu a strategie projektu
- domluva na konkrétním zapojení partnera do aktivit projektu
- domluva na rozpočtu partnera včetně finančních toků
- dlouhodobá perspektiva
- osobní kontakt (ideálně osobní schůzka)
Před předložením žádosti, nebo alespoň co nejdříve po zahájení projektu doporučujeme osobní setkání partnerů. Jako součást žádostí o grant bude nutné předložit Prohlášení o partnerství (vzor bude součástí Pokynu pro žadatele). Po schválení projektu bude úspěšný žadatel v hlavní výzvě vyzván k předložení Partnerské smlouvy (návrh textu a doporučení k obsahu bude součástí Pokynu pro žadatele ).
Dokumenty ke stažení
- Iceland - bilateral cooperationPDF (1048kB)
- Liechtenstein partners search formDOC (77kB)
- Norwegian partners search form_Contemporary ArtDOCX (48kB)
- Norwegian partners - search form - cultural heritageDOCX (34kB)